Körfezexpres
3.Ağustos.2017
Bu haber 7662 defa okundu.

Burhaniye İskele Mahallesi sahilinde bulunan bazı işletmelerin şikayete konu olan kıyı işgalleri izinsiz olduğu gerekçesi ile kaldırıldı.

Burhaniye Kaymakamlığından yapılan açıklamada Son günlerde gerek Kaymakamlığımıza gelen doğrudan şikayetler doğrultusunda, şikayetler doğrultusunda olsun ilçemiz sahillerinin bazı işletme sahipleri tarafından işgal edildiği, vatandaşlarımızın ve halkın kullanımım engelleyecek şekilde müdahalelerde bulunulduğu yönünde şikayetler almaktaydık.
Burhaniye ekonomisinde turizm sektörünün çok önemli bir yeri var. Biz ilçemiz ziyaretçilerine, tatilcilerimize ve turistlerimize yönelik hizmet doğrultusunda, bazı işletme türlerine sahillerimizin, plajlarımızın bir bölümünü tahsis etmiş durumdayız. Kaymakamlığımız, Büyükşehir Belediye Başkanlığı (protokolle kendilerine devredilen alanlarda) ve Burhaniye Belediye Başkanlığı bu alanda sunulacak hizmetler için söz konusu işletmelerin kendilerine yönelik tahsis ve hizmet şartlarına uyup-uymadığı konusu kontrol etmek maksatlı Balıkesir Valiliği II Defterdarlığından bir ekip, Kaymakamlığımız Mal Müdürlüğü ve Emniyet ve Jandarma birimlerimizde birer ekibimizle, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunun 31. Maddesi. 3621 Sayılı Kıyı Kanununun 6. Maddesi ve ilgili diğer mevzuat hükümleri doğrultusunda konuyu denetledik. .
Söz konusu denetim çalışmamız 5442 Sayılı Kanunun 31. Maddesi E bendine, 3621 sayılı Kıyı Kanununun 6. Maddesine istinaden yapılmaktadır.
Bilindiği üzere Anayasamızın 43. Maddesine istinaden de kıyılar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Deniz göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yaran gözetilir.
3621 sayılı Kanunun 6. Maddesi ile Devletin tescilli veya Devletin Hüküm ve Tasarrufunda bulunan taşınmazlarından olan kıyılar ile ilgili olarak Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz, duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engel oluşturulamaz. denilmektedir.
İlgili temel mevzuat hükümleri doğrultusunda sahillerimizin vatandaşlarımızın kullanımına, halkın istifadesine açık olacak şekilde ve izin verilen ölçülerde kullanımı hususunu ilgili birimler vasıtasıyla bundan böyle düzenli olarak takip edeceğiz şeklinde yapıldı.Haber Yorumları
64x64

Mehmet Hakan Özçoban

04.08.2017
Vatandaşın şikayet etmesine gerek kalmadan yetkililerin yıllardan beri devam eden bu manzaraya el atması gerekiyordu.Yıllardan beri bu rezillik orada duruyordu.Burası dağ başı değil.Şimdiye kadar bir tane bile yetkilinin orayı görmemesi imkansız ÇÜNKÜ burası gizli bir yer değil yani dağın başında görülmesi imkansız bir yer değil.YAZIK
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

N3F7

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28