Körfezexpres
4.Şubat.2020
Bu haber 367 defa okundu.

Burhaniye İlçe Sağlık Müdürlüğü 4 Şubat Dünya Kanser günü ile ilgili bilgilendirme açıklaması yaptı.

İlçe Sağlık Müdürlüğü açıklamasında; Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Tüm kanserlerin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin giderek artmasına yol açmıştır. Bu amaçla oluşturulan “4 Şubat Dünya Kanser Günü” kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır.

Kanser oluşumunun 90-95’inden çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

Toplum tabanlı kanser taramaları, başta Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), İlçe Sağlık Müdürlükleri (Toplum Sağlığı Merkezleri) ile Aile Hekimliği birimlerinde olmak üzere tüm birinci basamak sağlık kurum ve kuruluşlarında yürütülmektedir. Bu kurumlara başvuran vatandaşlara kanser konusunda eğitim verildikten sonra taramaları yapılmakta olup tarama sonuçları pozitif veya şüpheli çıkan kişiler ileri tetkik ve tedavi amaçlı 2. ve 3. Basamak Sağlık Kuruluşlarına yönlendirilmektedir.

Sağlık Bakanlığı Kanser Kontrol Programına göre; Meme Kanseri Taramasında 40 -69 yaş grubundaki kadınların iki yılda bir Mamografi ile taranması, Serviks Kanseri Taramasında 30-65 yaş gurubundaki kadınların HPV DNA testi ile beş yılda bir taranması, Kolon Kanseri Taramasında ise 50 -70 yaş grubundaki kadın ve erkeklerde iki yılda bir dışkıda gizli kan bakılması ve 50 yaşından sonra her 10 yılda bir yapılacak olan Kolonoskopi ile taranması önceliklidir.

Kanserin erken yakalanmasında, kişilerin henüz hastalık belirti ve bulguları ortaya çıkmadan sağlık kuruluşlarına başvurmaları ve kendilerine uygun tarama programlarına dahil olmaları çok büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle İlçe Sağlık müdürlüğü olarak öncelikle vatandaşlarımızın gerekli taramalarını yaptırmaya ikna etmek ve nasıl bir yol izleyeceklerini anlatmak konusu üzerinde titizlikle durmaktayız.Eski hastane binasında hizmet veren SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ NDE bulunan KETEM birimimizde taramalarımızı ücretsiz olarak ara vermeden yapmaktayız.

İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşlarımıza “erken tanı hayat kurtarır “sözünü hatırlatarak zamanı gelen taramalarını yaptırmalarını tavsiye ederiz ifadeleri kullanıldı.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

A4S8

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28