Körfezexpres
24.Aralık.2019
Bu haber 449 defa okundu.

Burhaniye Alevi Kültür Derneği tarafından organize edilen ve Burhaniye Demokrasi Bileşenlerinin de destek verdiği Maraş Katliamının 41. Yıldönümünde yapılan basın açıklaması ile bir kez daha kınandı.

Burhaniye Cumhuriyet Meydanında yapılan basın açıklamasını Burhaniye Alevi Kültür Derneği Başkanı Muharrem Keskun okudu. Muharrem Keskun açıklamasında; Maraş'ta bundan 41 yıl önce 12 Eylül darbesine giden yolda, Alevilere- Devrimcilere-Solculara yönelik bir katliam yapılmıştır. Maraş katliamı, Türkiye nın bugüne kadar yaşadığı en büyük katliamlarından biridir. 1978in 19-26 Aralık günleri Maraş'ta yaşanan olaylarda resmi rakamlara göre 111 kişi katledildi. Yine yüzlerce yaralı ve önceden işaretlenmiş 800 civarında ev ve işyeri yakılıp yıkıldı. Bir kadının kocasına beni sen öldür, onların eline verme değdi yerdir Maraş.
Maraş katliamı ne ilk ne de son oldu. Çorum,Gazi,Sivas katliamlarında olduğu gibi Maraş katliamı da aynı gerici ve karanlık odaklar ve iş birlikçileri tarafından N gerçekleştirilmiştir. Katliam hazırlığı ve operasyona aracılık edenler insanlığı karşı işlenen bu vahşetin sonucunda tıpkı diğer katliamlarda olduğu gibi halen yargılanmamıştır. Maraş davası 12 Eylül faşizmi koşulları altında katillerin değil saldırıya uğrayan devrimcilerin, solcuların ve canları için direnen alevi vatandaşların mağdur edildiği ve katliamın ardından sorumluların ve karanlıkta kalmasına sebep olanların milletvekili yapılarak adeta ödüllendirildiği bir sonuca dönüşmüştür.
Bundan tam 3000 yıl önce: Anadolu'da medeniyet kuran Hitit ve Urartu'lar da çok farklı sayıda inanca sahip insanlar huzur içinde yaşarken, kimse kimsenin inancına karışmazken, bugünün Türkiye'sinde evler işaretleniyor, Alevi yurttaşlarımız ölümle tehdit ediliyor.
Osmanlı, kurucu bir felsefeyle devlet oldu. Bu felsefenin önderleri Hacı Bektaş Veki, Mevlana, Ahi Evran, Şeyh Edebali gibi önderlerdi. Bu anlayış, 13. Yüzyıldan 19. Yüzyılın ortalarına kadar Osmanlıyı ayakta tutarken: kurucu felsefesine yabancılaşan devlet, halklarını baskı ve zulümlerle yozlaştırmış ve kendisinden uzaklaştırmıştır. Aynı zihniyeti bugün de görmekteyiz. Onun için farklı inançlara saldırılıyor, hor bakılıyor. Onun için kadın cinayetleri, kız ve erkek çocuklara yapılan tecavüzler durdurulamıyor. Halasının elini sıkmayan 6 yaşındaki bir çocukla karşı karşıyayız.
Biz insanı inancın merkezine koyan bir inanca sahibiz. Bütün çabalarımız da bu ülkede barış ortamının sağlanması adınadır. Bizler bin yılı aşkın bir süredir f yaşadığımız bu topraklarda kardeşlikten, demokrasiden, eşitlik ve özgürlükten, karanlığın karşısında aydınlık bir yaşamı sürdürme inancımızdan bir an olsun I vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Bütün olumsuzluklara ve kanlı saldırılara rağmen | barışı savunmaya devam edeceğiz. Gizli gizli alkış tutup sevinenlere, çok iyi olmuş diyenlere, kana susayanlara ve kanla beslenenlere lanet olsun. Gününde gereğim , yapamayan ve adaletin yerini bulmasını sağlamayan devlet, Alevilere ve tüm topluma I karşı özür borçludur. Barışın yolu yüzleşmekten geçer. Biz emek ve demokrasi güçleri olarak bir arada yaşama kültürünü tahrip eden, karanlıkta kalmış bütün katliamların aydınlığa kavuşturulması için mücadele veriyor ve gerçek laikliği, bireyin ve emeğin özgürleştirilmesini, devletin demokratikleştirilmesini savunan güçlerle omuz omuza olmayı önemsiyoruz.
Geçmişi unutanlar, onu yeniden yaşamaya mahkumdur.
Maraş'ı unutursan. Çorum olur. Çorum 'u unutursan, Sivas olur. Sivas'ı unutursan,Gazi olur. Gazi'yi unutursan, Gezi olur. Gezi 'yi unutursan, sonun olur.
Yaşasın barış, yaşasın kardeşlik, yaşasın özgürlük...
Buraya gelip, acılarımızı ve geleceğe dair umutlarımızı paylaştığınız için hepinize teşekkür ediyoruz dedi.Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

R3J8

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28