Körfezexpres
1.Aralık.2019
Bu haber 513 defa okundu.

Burhaniye TEMA Vakfı sorumluluğu toprak erozyonuna dikkat çekmek ve Burhaniye’de toprak dede olarak tanınan merhum Şevket Metin anısına gerçekleştirilen yürüyüşe Burhaniye Belediye Başkanı Ali kemal Deveciler ve Şevket Metin’in ailesi katıldılar..

Burhaniye TEMA Sorumlusu Özgür Aras” Türkiye’de her yıl 642 milyon ton toprak erozyona uğruyor. 154 milyon ton toprak ise her yıl erozyonla bir daha kullanılmamak üzere kayboluyor. 1 santimetre toprak 12 yıl gibi çok kısa bir zamanda erozyonla yok oluyor. Ancak toprağın bir santimetresinin oluşması için 300 ile 1000 yıl arasında bir zaman gerekiyor. Bu denli değerli olan ve zor oluşan toprağın korunması için önlem alınması bir zorunluluk halini alıyor. Toprağın erozyona karşı korunmasında ağaçların ve bitkilerin büyük rolü bulunuyor. Üzerindeki bitki örtüsü tahrip olmuş ve eğimin yüksek olduğu alanlar erozyonun en çok görüldüğü arazilerdir. Türkiye’de toprak bozulumu sebeplerinin başında hala erozyon geliyor. Erozyonla toprağın en verimli kısmı olan üst toprak taşınıyor. Toprağın verimliliği, biyolojik çeşitliliği, su tutma ve karbon depolama kapasitesi azalıyor. Bu nedenle bugünkü ve gelecek kuşakların gıda ve su ihtiyacının karşılanması, iklim değişikliğiyle mücadele edilmesi için erozyon kontrol çalışmalarının büyük önemi bulunuyor. Topraklarımızı örten bitki örtüsünün artırılması açısından ağaçlandırma çalışmaları, mera ıslah çalışmaları ve tarım arazilerinde koruyucu toprak tedbirlerinin alınması gerekiyor. Eğimli arazilerde toprağı ve suyu yerinde tutan teraslama, tarımsal arazilerde eşyükselti eğrilerine paralel sürüm, daha az toprak işleme ve şeritvari ekim çalışmaları yapılması erozyona karşı toprağın korunması için büyük önem taşıyor.
Köy Enstitüleri Sağlık Bölümü mezunu olan Şevket Metin renkli kişiliği ve çalışkanlığının yanı sıra , Burhaniye Ticaret Odası başkanlığı, Hastane Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanlığı ve 18 yıl Tema Burhaniye Gönüllü Temsilciliği yapmış herkes tarafından sevilen bir büyüğümüzdü. Burhaniye'mizin toprak dedesi olarak kabul ettiği Kendi elleriyle binlerce ağaç yetiştiren, 3 çocuk ve 4 torun sahibi olan Şevket Metin’i saygıyla ve rahmetle anıyoruz” dedi.


Haber Yorumları
Bu Haberde Yönetici onayı bekleyen 0 Yorum var.
Habere Yorum Bırak
Güvenlik Kodunu Giriniz

X9P3

Haber İhbarKÖRFEZEXPRES Künye

Sahibi

Orhan TÜFEKÇİLER

Genel Yayın Yönetmeni

Orhan TÜFEKÇİLER

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Şenol TORLAK

Webmaster

Ekrem GÖKÇE

Mail

korfezexpres@gmail.com

Tel

0545 280 38 28